اتفاق‌نظر موافقان و مخالفان درباره عملکرد مثبت آخوندی در حوزه حمل‌ونقلبه گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «عباس آخوندی» وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، آخرین گزینه ای بود که عملکرد وی در حوزه رکود بخش مسکن و وضعیت حمل و نقل در جلسه علنی روز پنجشنبه مجلس شورای اسلامی در بوته نقد و نظر نمایندگان قرار گرفت.
پس از اظهار نظر «محمد صادقی» و «علی بختیار» به عنوان مخالف و « رحیم زارع« و «قرجه طیار» در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، به دلیل اتمام وقت جلسه علنی، ادامه مذاکرات نمایندگان و توضیحات آخوندی به جلسه علنی روز شنبه 28 مرداد موکول شد.

** مخالفان
– اقدامات بی ثمر وزارتخانه در جلوگیری از گسترش بی رویه شهرها
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس گفت: اگر چه وزارت راه و شهرسازی در جلوگیری از گسترش بی رویه شهرها نظیر اجرای طرح های جامع شهری، ساماندهی حوزه شهرسازی بویژه در حوزه برج سازی و مقابله با تغییر کاربری و افزایش تراکم های غیرقانونی اقدام های خوبی داشته اما در عمل ثمری نداشته است.
محمود صادقی افزود: متاسفانه در شهر تهران با افزایش بی رویه شهر و تغییر کاربری ها مواجهیم که تنفس را در تهران و بسیاری از کلان شهرها دشوار کرده است.
نماینده مردم تهران گفت: برای چهار سال آینده ساخت 500 هزار واحد مسکونی از طریق بنیاد مسکن پیش بینی شده اما به نظر نمی آید که بتوانند آن را عملیاتی و اجرایی کنند و حتی وزیر پیشنهادی دربرنامه های ارایه شده نیز توضیحی در این زمینه نداده است.
صادقی ابراز امیدواری کرد که دولت و بویژه این وزارتخانه در بخش مسکن و شهرسازی نگاه متوازنی داشته باشد.
این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه این وزارتخانه در حوزه حمل و نقل توفیق های بزرگی داشت، گفت: گزارش خوبی را در خرید هواپیماهای نو از شرکت های بوئینگ و شرکت های ارائه شد که از آثار مثبت برجام است اما ضعف هایی در حوزه ناوبری دیده می شود.
وی افزود: در شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران از نظر مدیریتی اخلال های زیادی دیده می شود؛ نظام مدیریتی ، نظام حقوق و مزایا و نظام اداری آن دچار اخلال است؛ دسته بندی و باندبازی و رقابت های مخرب وجود دارد به طوری که سبب اتلاف منابع و منابع انسانی می شود.
وی ادامه داد: ناآگاهی و احاطه نداشتن مدیران ارشد به مسئله کلان حوزه هوانبردی و انتخاب نامناسب مدیران میانی و سیستم نامناسب پاداش و ارتقاء و بی توجهی و بها ندادن به نیروهای مختصص و کارآمد موجب گسترش نارضایتی شده است.
صادقی تاکید کرد: تداوم این وضعیت با توجه به حساسیت این حوزه برای آینده صنعت هوانوردی بسیار خطرناک و مشکل آفرین است.
نماینده مردم تهران گفت: اجرا نشدن پروژه های عملیاتی که ایران براساس مصوبات سازمان جهانی هوانوردی (ایکائو ) به آن تعهد دارد نیز یکی دیگر از مشکلات است که می توان به پروژه های آموزش سامانه تبادل پیام ها و ترافیک هوایی و سامانه اطلاعات هوانوردی اشاره کرد.
وی افزود: در حالی که قرارداد اجرای این پروژه ها با شرکت آلمانی «اوی تک» در سال 2010 بسته شده و تاکنون حدود 50 درصد مبلغ قرارداد پرداخت شده استو حتی نماینده آن شرکت برای اجرا اعلام آمادگی کرده، اما اجرای آن همچنان روی زمین مانده است.
صادقی در ادامه گفت: در بحث زمینه های تعارض منافع بین مدیرانی که سابقه ای در بخش خصوصی داشته و دارند و در حوزه عمومی عهده دار مسوولیت شدند، وجود دارد که درخواست می کنم به این موضوع رسیدگی شود.
وی همچنین گفت: برای انضباط اداری و مالی وزارت راه و شهرسازی در تفریغ بودجه سال 94، این وزارتخانه بعد از وزارت نیرو و قبل از وزارت کشاورزی با تعداد 637مورد واخواهی در رتبه دوم قرار دارد.

– نمی توانیم پاسخ نبود مدیریت ها در حوزه راه و مسکن را بدهیم
نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از میزان حوادث رانندگی، سوانح ریلی، مسکن مهر و اجرا نشدن مسکن اجتماعی گفت: به عنوان نمایندگان ملت، دیگر نمی توانیم پاسخ این نبود مدیریت ها را به مردم بدهیم.
علی بختیار به عنوان نماینده جامعه مهندسی تاکید کرد: آیین نامه جدید کنترل ساختمان به پیچیدگی برآیند ساخت و ساز، کاهش حجم سرمایه گذاری، تزریق رکود بیشتر در صنعت ساختمان، ساخت و ساز بدون پروانه و کاهش ایمنی ساختمان منجر می شود.
وی افزود: این آیین نامه خلاف قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است.
بختیار میزان سوانح جاده ای در کشور را بیش از اندازه استاندارد اعلام و اظهار کرد: سوانح جاده ای ما اکنون 22 هزار فقره در سال است و با استاندارد جهانی که 6هزار فقره برآورد می شود، فاصله زیادی دارد.
وی با بیان اینکه سوانح ریلی نیز به تازگی به مجموع حوادث حوزه حمل و نقل کشور افزوده شده است، گفت: در سانحه ریلی قطار مشهد – تبریز انتظار می رفت خود وزیر به خاطر شرایطی که پیش آمد برای التیام مردمی که در این سانحه جان باختند استعفا می کرد.
این نماینده مجلس یاد آور شد: در کشورهای توسعه یافته این رسم است وزیر زمانی که سانحه بزرگی این گونه اتفاق می افتد، خودش استعفا می کند.
بختیار افزود: موضوعات دیگری چون پرداخت نشدن حقوق راهداران و تاخیر بیش از اندازه پروازها نیز در حوزه حمل و نقل وجود دارد که ما به عنوان نمایندگان ملت باید پاسخگوی مردم باشیم.
وی همچنین توسعه روستایی در کشور را نامتوازن خواند و اظهار داشت: یکی از مولفه های توسعه روستایی، جاده، راه و ریل است که در این زمینه موضوع توازن در نظر گرفته نشده است.
بختیار افزود: یکی از مهمترین موضوعات این است که ما در حوزه ریل تنها 2 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی می توانیم بیاوریم و باید 130هزار میلیارد تومان از منابع و سرمایه گذاری خارجی بیاوریم که مکانیسم جذب آنها مهیا نیست.
وی در عین حال درباره موضوع مسکن نیز گفت: مسکن مهر، وضعیت نامناسبی دارد و امروز هم به دلیل این که مسکن اجتماعی اجرایی نشد، با بالارفتن قیمت میلگرد، در صورت نبود مدیریت دچار تورمی در بخش مسکن در نیمه دوم سال خواهیم شد.

** موافقان
– بهبود وضعیت تولید مسکن نیازمند همکاری فرابخشی است
نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم وزارت راه و شهرسازی در تولید مسکن حدود 5 درصد است، گفت: برای بازگشت رونق به صنعت ساز و ساز نیازمند همکاری بین بخشی هستیم.
رحیم زارع اظهار داشت: نقش این وزارتخانه در سیاست گذاری توسعه و تولید مسکن 60 تا 70 درصد است اما در اجرا این وزارتخانه شاید 5 درصد نقش داشته باشد.
وی افزود: باید مجموعه ای از عوامل دست به دست هم بدهند تا تولید مسکن رونق بخشد که می توان به نقش آفرینی سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، نظام بانکی، بانک مرکزی و وزارت تعاون در این زمینه اشاره کرد.
وی افزود: وقتی نگاه سیستمی نباشد، همه مشکلات این بخش به گردن وزارت راه و شهرسازی می افتد در حالی که شرایط مثل زمانی است که خودرویی فرمان نداشته باشد.
زارع با مقایسه عملکرد چهارساله آخوندی در حوزه مسکن مهر با قبل از آن اظهار داشت: ساخت مسکن مهر از سال 86 شروع شد؛ در 6 سال قبل از دولت یازدهم 48 هزار میلیارد تومان منابع بانکی برای این کار در اختیار راه و شهرسازی قرار گرفت اما در دوره چهارساله وزارت آخوندی 7 هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص یافت یعنی یک هفتم منابع قبل به مسکن مهر رسید.
وی با بیان اینکه البته یک سال قبل از آغاز دولت یازدهم ارزش پول ملی یکباره یک سوم شد، ادامه داد: اگر منابعی که در 6 سال قبل از دولت یازدهم را به ارزش امروز حساب کنیم، حدود 35 میلیارد دلار می شود اما در دوران آخوندی 2 میلیارد دلار برای مسکن مهر اختصاص دادیم که از 2 میلیون و 200 هزار مسکن مهر 50 درصد قبل از دوره وی به بهره برداری رسیده بود و بقیه مربوط به دوره یازدهم است.
وی گفت: وقتی ورودی منابع به طرح مسکن مهر به یک هفتم کاهش یافته است، دیگر نمی شود عملکردها را مقایسه کرد.
زارع با یادآوری اینکه در کشورهای توسعه یافته 80 درصد هزینه مسکن از محل تسهیلات تامین می شود، گفت: امروز مجموعه نظام بانکی تامین کننده اصلی این منابع است که رمقی برای تامین بیشتر مسکن ندارد.
نماینده مردم آباده در مجلس تاکید کرد: برای رونق بخشیدن به حوزه مسکن ابتدا باید خود رییس جمهوری دست به کار شود و بین نهادهای مختلف و درگیر با این عرصه یک همسویی ایجاد کند.
زارع در ادامه به حوزه حمل و نقل را کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور توصیف کرد و گفت: حمل و نقل نقش زیربنایی رشد کشور و حلقه واسط میان فعالیت های مختلف اقتصادی است.
وی از ایران به عنوان کشوری با شبکه گسترده راهها یاد کرد و اظهار داشت: در دوره آخوندی 30 هزار میلیارد تومان بودجه برای امور زیربنایی، راهداری و راهسازی اختصاص یافت و 10 هزار میلیارد تومان نیز کار انجام شده که مطالبات آن بر گردن وزارت راه و شهرسازی است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: این وزارتخانه 163 هزار میلیارد تومان برای پروژه هایی که همه ما در حوزه های انتخابیه خود می خواهیم اجرا شود، نیاز دارد در حالی که در سال گذشته یک بیستم این مبلغ یعنی فقط هشت هزار میلیارد تومان اختصاص یافت.
زارع در ادامه به موضوع خرید هواپیما اشاره کرد و گفت: در دوره آخوندی قرارداد خرید 200 فروند هواپیما در کلاس جهانی شامل 100 فروند هواپیمای ایرباس، 80 فروند با بویینگ و 20 فروند از شرکت ای تی آر ایتالیاست که در مجموع 33 میلیارد دلار ارزش دارد.
وی به حضور بخش خصوصی در اجرای پروژه های حمل و نقل در بندر چابهار، مشهد و زاهدان اشاره کرد و گفت: در این مدت 6 هزار و 580 کلیومتر انواع راه ها و زیرساخت های جاده ای 5850 کیلومتر راه روستایی ساخته شده که تنها هزار کلیومتر در استان هرمزگان بوده است.
زارع تاکید کرد: در دولت یازدهم میزان حمل بار در شبکه ریلی از 30 به 40 میلیون تن رسید که افزایش 33 درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: همچنین میزان جابجایی مسافر درحوزه ریلی از 2 به 7 میلیون نفر رسیده که رشد 350 درصدی را نشان می دهد.
به گفته این نماینده مجلس، در دولت یازدهم پتانسیل شبکه حمل و نقل ریلی کشور برای حمل بار به 90 میلیون تن و جابه جایی مسافر 20 میلیون نفر افزایش یافته است.

– متخصصان حوزه راه به درایت آخوندی اذعان دارند
نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آخوندی در دولت یازدهم توفیقات فراوانی داشته است، گفت: قریب به اتفاق متخصصان حوزه راه به درایت وزیر پیشنهادی اذعان دارند.
«قرجه طیار» با بیان اینکه براساس آموزه های دینی و الهی به جای آوردن مراتب تقدیر و سپاس از انسان ها و شخصیت های بزرگ و تاثیرگذار را جزو خصایص و رفتارهای پسندیده الهی می داند، گفت: یکی از افرادی که در طی 38 سال عمر پر برکت نظام جمهوری اسلامی همواره مسئولیت ها و پست های مهم و ملی کشوری داشته اند و منشا اثرات و خدمات بسیاری بوده اند، آقای آخوندی است.
وی تصریح است: وی جزء قدما بوده است و سابقه دو دوره تصدی عالی ترین مقام وزارت شهرسازی و مسئولیت های مهم دیگری را دارد، ضمن آنکه وی تجربه عملی و سابقه اجرایی در پست های بالای ملی و هم تجربه ملی و آکادمیک در دانشگاه ها را نیز دارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: وزارت راه و شهرسازی در طول 4 سال اخیر و بویژه پس از توافق برجام، به کشور، ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی خدمات بسیار بزرگی ارایه کرد که بعضی از این خدمات همچون بازسازی ناوگان هوایی کشور، حضور شرکت های عظیم اروپایی و آمریکایی پای میز مذاکره و عقد قرارداد با شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر در تاریخ 38 ساله انقلاب اسلامی بی نظیر است.
وی افزود: توفیقات دولت یازدهم در امور زیربنایی و زیرساخت های راه، راه آهن، کشتی سازی، هواپیمایی و مسکن و شهرسازی قطعا با همت، بینش بلند و افق چشم انداز قابل تحسین آخوندی بوده است.
وی تصریح کرد: رشد 3 برابری ترانزیت ریلی، رشد 2.5 برابری ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادر تجاری، رشد 114 درصدی پروازهای ترانزیتی از فراز کشور، رشد 32.4 درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر و همچنین به سازی و بازسازی هزار و 400 کیلومتر از خطوط ریلی کشور، احداث، توسعه و تکمیل بیش از 16 هزار کیلومتر راه های روستایی، اصلی و زیرساخت جاده ها و همچنین بهره برداری از بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور از بندر شهید حقانی استان هرمزگان از اقدامات صورت گرفته در 4 سال گذشته وزارت راه است.
طیار با بیان اینکه آخوندی در حوزه مسکن نیز کارنامه قابل قبولی دارد، گفت: تلاش برای بازآفرینی سکونت های غیر رسمی شهری شامل بافت های حاشیه ای با جمعیت ساکن 11 میلیون نفر، بافت های فرسوده با جمعیتی بالغ بر 8 میلیون نفر، تامین مسکن اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه، تنها بخشی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی است.
وی گفت: بازنگری طرح جامع مسکن به عنوان نقشه راه، ارتقای وضعیت مسکن و همچنین تصویب و ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکن در قالب طرح های اجتماعی، حمایتی و همچنین تسریع و نوسازی مسکن روستایی با سالانه 200 هزار فقره تسهیلات ارزان قیمت، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا 100 میلیون تومان و تسهیلات ساخت مسکن تا 150 میلیون تومان برخی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به برنامه های وزیر پیشنهادی راه ادامه داد: شاخص ترین و مهمترین برنامه آخوندی در چارچوب برنامه های توسعه ای ششم کشور خواهد بود.
وی افزود: اولویت توسعه ریلی به توسعه جاده ای، تقویت بازاریابی ترانزیت برای استفاده از ظرفیت های داخلی و بین المللی و نفوذ حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران در منطقه در افق 44 ساله پیش رو از جمله انتظارات ما از وزارت راه و شهرسازی است.
طیار به دلیل جایگاه تاریخی و فراموش شده جاده ابریشم و صنعت ترانزیت اشاره و ابراز امیدواری کرد این مسیر بار دیگر فعال شده و ایران به پل ارتباطی منطقه تبدیل شود.
وی خاطر نشان کرد: تکمیل زیر ساخت ها و افزایش خطوط ریلی و آزادراه ها به مجموع 7 هزار کیلومتر، افزایش ظرفیت بنادر تجاری به 46 میلیون تن، ظرفیت پذیرش فرودگاه ها به 57 میلیون نفر در سال، رشد 500 درصدی ترانزیت ریلی، تبدیل آسمان ایران به پل ترافیکی بین مناطق اروپا – اقیانوسیه و اروپا – خاورمیانه و همچنین جذب گسترده سرمایه های داخلی و خارجی برای توسعه فرودگاه های کشور بخش دیگری از اقدامات آخوندی در دولت آینده است.
نماینده مردم گنبدکاووس اظهار داشت: مهمترین برنامه های آخوندی در بخش مسکن اجرای دقیق راهبردها، سیاست ها و برنامه های مصوب در برنامه ششم توسعه است.
وی افزود: تامین مسکن افراد کم درآمد، تکمیل و بهره برداری از پروژه های مسکن مهر، مسکن حمایتی و مسکن اجتماعی، فعال سازی حساب 100 حضرت امام (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، توجه به بافت فرسوده شهرها و استفاده از توان فنی، مالی و مدیریتی بخش خصوصی، فعال و توانمندسازی ستاد ساماندهی سکونت های غیررسمی در حاشیه شهرها و کلان شهرهای از جمله برنامه های وزارت راه و شهرسازی در دولت آینده خواهد بود.
وی اظهار داشت: قریب به اتفاق متخصصان، کارشناسان و انجمن های صنفی در حوزه راه و شهرسازی به درایت، مدیریت، توانمندی و همت بالای آخوندی اذعان دارند و درصورت رای اعتماد نمایندگان، وزارت راه و شهرسازی، مردم کشور و بخصوص روستاییان که صاحبان اصلی انقلاب هستند از برنامه ها و خدمات وی بهره مند خواهند شد.
به گزارش ایرنا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، دارای دکترای اقتصاد سیاسی از کالج رویال هالووی لندن است؛ وی تصدی معاونت سیاسی وزیر کشور در دوره وزارت حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناطق‌نوری و وزیر مسکن و شهرسازی دولت دوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را در کارنامه دارد.
عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی، مسئولیت پشتیبانی از جبهه های جنگ حق علیه باطل، دبیر شورای امنیت، ریاست ستاد مرزها، ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از دیگر سوابق اجرایی عباس آخوندی در دولت های گذشته است.
افزایش سهم ترانزیت و ارتقای نقش بین المللی سیستم حمل‌ونقل کشور و دستیابی به 10.5 میلیون تن جابجایی بار ترانزیت غیر نفتی (مجموعا حدود 17.7 میلیون تن) در جهت تحقق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مشروط به رفع موانع فراسازمانی از برنامه های عباس آخوندی در وزارت راه وشهرسازی در دولت دوازدهم است.
سیام**9103**2025
خبرنگار: حمید شهریاری*انتشار: لیلا جودیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید