استاندار اصفهان: به دنبال هوای پاک هستیمبه گزارش ایرنا، ‘ رسول زرگرپور ‘ روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از یکصد دستگاه اتوبوس یورو ۴ افزود: اصفهان در زمینه اجرای طرح ها و پروژه های زیست محیطی در کشور نمونه است.
وی با بیان اینکه پیشرفت طرح های زیست محیطی در این استان با سرعت و جدیت در حال اجراست، گفت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای استان اصفهان به عنوان موفق ترین طرح در کشور شناخته شد.
استاندار اصفهان میزان پیشرفت طرح جامع کاهش آلودگی هوای این استان را 80 درصد اعلام کرد و افزود: تلاش ما این است که این میزان تا پایان امسال به 100 درصد برسد.
برنامه جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان در دی ماه سال 92 تصویب و از ابتدای سال 93 در این استان اجرایی شد.
در این برنامه 38 اقدام اساسی در هشت محور و برای هشت شهرستان و 40 نقطه شهری استان اصفهان برنامه ریزی شده است و بیش از 30 دستگاه اجرایی و مدیریت شهری در آن نقش دارند.
بیشترین اقدام های این برنامه در محورهای حمل و نقل و مدیریت ترافیک، سوخت و بهینه سازی مصرف انرژی و منابع ثابت آلاینده پیش بینی شده است.
مهمترین اهداف این برنامه کاهش پایدار آلودگی هوا در اصفهان، کاهش روزهای ناسالم و افزایش تعداد روزهای سالم است.
اجرای این طرح در سه دوره ۱۰ ساله، پنج ساله و 2 ساله پیش بینی شده که بنا به اذعان مسئولان استان اصفهان طی 2 سال اجرای این برنامه، آمار روزهای ناسالم هوا در کلانشهر اصفهان بسیار کاهش یافته است.
استاندار اصفهان در ادامه سخنان خود از دولت یازدهم به عنوان دولت زیست محیطی نامبرد و افزود: همانطور که بیان شده اولویت دولت دوازدهم نیز مسائل زیست محیطی است.
وی افزود: این موضوع حاکی از اهمیت بالای مسائل زیست محیطی برای کشور و دولت است .
زرگرپور گفت: متاسفانه برخی افراد و گروه ها در زمان بروز چالش ها در کشور سعی در بیان و پر رنگ کردن آنان دارند که از آنها سپاسگذاریم اما هنگامیکه برای این چالش ها، راه حل پیدا می شود سکوت اختیار می کنند.
وی اظهار کرد:از ابتدای سال 92 تا اواخر مرداد همان سال فقط 24 روز هوای سالم در اصفهان داشتیم اما در همین بازه زمانی در سال 96 تعداد روزهای سالم در اصفهان به 135 روز افزایش یافته است که خود نشانگر عملکرد درست در راستای طرح های کاهش آلودگی هوا است.
استاندار اصفهان، استفاده از بنزین و گازوئیل یورو 4 از شهریور سال 93، تعطیلی برخی کوره های آجرپزی و الزام بقیه آنها به استفاده نکردن از خاک رس، اجرای طرح های حمل و نقل عمومی و پیشرفت آنها از جمله تکمیل خطوط قطارشهری، خطوط اتوبوس های تندرو و افزایش تعداد اتوبوس ها، ممنوع شدن استفاده از نفت کوره ( ماوزت ) در 2 نیروگاه اصفهان که پیش از سال 93 در هر 24 ساعت 500 تُن گوگرد وارد هوای اصفهان می کردند و راه اندازی کنار گذر شرق اصفهان را از جمله اقدام ها برای کاهش آلودگی هوای اصفهان بیان کرد.
زرگرپور با اشاره به اینکه طرح کنارگذر شرق اصفهان به مدت هشت سال متوقف شده بود ، گفت: اما این طرح از 2 سال قبل فعال شده است.
وی اضافه کرد: 2 قطعه از کنارگذر شرق اصفهان تاکنون به بهره برداری رسیده است و فعال سازی قطعه سوم این طرح نیز در آخرین جلسه هیات دولت تصویب شد.
استاندار اصفهان گفت: با بهره برداری از این طرح از ورود 85 هزار وسیله نقلیه در هر شبانه روز به داخل شهر اصفهان جلوگیری می شود.
پروژه کنارگذر شرق اصفهان بطول 93 کیلومتر از آزاد راه اصفهان – کاشان شروع و به پلیس راه مبارکه ختم می شود.
قطعه اول این پروژه از آزاد راه اصفهان – کاشان تا جاده اردستان – اصفهان 30 کیلومتر، قطعه دوم آن تا بزرگراه اصفهان – نایین، 33 کیلومتر و قطعه سوم نیز تا بزرگراه اصفهان – شیراز 30 کیلومتر طول دارد.
استاندار اصفهان در این مراسم همچنین از تصویب احداث قطار حومه ای اصفهان – شاهین شهر خبر داد.
مراسم بهره برداری از یکصد دستگاه اتوبوس یورو ۴، خط ۲ سامانه اتوبوس تندرو و آغاز عملیات اجرایی خط اتوبوس تندرو خیابان امام خمینی (ره) در قالب شصت و نهمین برنامه از سری برنامه های ‘ هرهفته، چند افتتاح’ روز سه شنبه با حضور مدیران شهری و شهردار اصفهان برگزار شد.
این تعداد دستگاه اتوبوس یورو ۴ مطابق با استاندارهای جهانی با اعتبار ۶۵۰ میلیارد ریال در راستای کاهش آلودگی هوا خریداری شده است.
خط ۲ سامانه اتوبوس تندرو حدفاصل میدان قدس تا میدان جمهوری بطول چهار کیلومتر و دارای هشت ایستگاه است.
عملیات اجرایی خط دوم سامانه اتوبوس تندرو ( بی.آر.تی ) با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال انجام شد.
همچنین عملیات اجرایی خط اتوبوس تندرو خیابان امام خمینی (ره) بطول ۱۱ کیلومتر با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.
ت 7153 / 7150 / 2093 ** خبرنگار: هدا استکی** دریافت کننده: علی نعمانی ** انتشاردهنده: اصغر دواتگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید