باران پرندگان زمستان گذران را به مازندران کشاندبه گزارش خبرنگار ایرنا، هر سال با شروع فصل پاییز افزون بر 150 گونه از پرندگان زمستان گذران با جمعیت بیش از یک میلیون و 500 هزار بال به مازندران کوچ می کنند.
رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران گفت که با باران پاییزی هفته گذشته وکاهش 8 تا 10 درجه ای دما کوچ پرندگان زمستان گذران به این استان شدت گرفت.
کوروس ربیعی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تا پیش از بارندگی به دلیل کاهش آبگیری آببندان و تالاب ها در مازندران کوچ پرندگان با تاخیر مواجه شده بود و پرندگانی که کوچ داشتند نیز برای پیدا کردن آببندان یا ذخیرگاه مناسب دچار مشکل بودند.
وی اضافه کرد : در شرایط فعلی حدود 60 گونه از پرندگان زمستان گذران با جمعیت افزون بر 100 هزار بال وارد مازندران شدند و تا پایان آبان ماه حدود یک میلیون بال از پرندگان دیگر نیز به این خطه شمال کشور مهاجرت خواهند داشت.
وی گونه هایی را که تاکنون وارد مازندران شده اند شامل آب چلیکا، خوتکا،با کلان، حواصیل، گیلار،بوتیمار، اردک غواصی ذکر کرد.
به گفته وی همزمان نیز تعدادی از گونه های تابستان گذران شامل زنبورخواران و سبز قبا طبیعت مازندران را ترک و به مناطق جنوبی کشور کوچ کردند.
مازندران علاوه برتالاب بین المللی و 2 تالاب فریدونکنار و کیاسر افزون بر 800 آببندان با مساحت 17 هزار هکتار دارد که با داشتن ذخیرگاه های مناسب اماکن مهم برای کوچ پرندگان زمستان گذران هستند.
براساس آمارهای رسمی ، تاکنون بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم مازندران شناسایی شده اند.
پرندگان با 317 گونه از 58 خانواده ، پستانداران با 63 گونه و 19 خانواده ، دوزیستان با 9 گونه از 6 جنس و 6خانواده ، خزندگان با 26 گونه از 21 جنس و 11 خانواده و ماهی ها با 75 گونه بخشی از تنوع زیستی حیات وحش مازندران را تشکیل می دهند.
خبرنگار: حسین فلاحتی** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید