توزیع 1500 عدد ماسک و220سبد غذایی میان مردم طوفان زده زهکرسول راشکی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک و حرکت شن های روان از روز پنجشنبه هفته گذشته در شهرستان های شمالی استان نیروهای عملیاتی هلال احمر با حضور در منطقه به خدمات رسانی به مردم مشغولند.
وی ارزش هر بسته غذایی توزیع شده امروز میان مردم طوفان زده زهک را یک میلیون ریال عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به شدت وزش باد همراه با گرد و خاک در منطقه امدادرسانی به مردم شمال استان همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان، وزش باد همراه با گرد و غبار، میزان غلظت ذرات معلق هوا در شهرستانهای شمال استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را امروز /یکشنبه/ به افزون بر 14 برابر حد مجاز و پنج برابر حد بحرانی رساند.
مصدق گودرزی فر حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت هزار و 121 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد.
وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت 83 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به 2 هزار متر و در زابل به هزار متر کاهش داده است.
وی افزود: باد شدید و گرد و خاکی که از روز پنجشنبه هفته گذشته در شمال استان آغاز شده تا اواسط وقت امروز تداوم دارد.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.
7316**3042 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید