جشنواره جابربن حیان نماد خلاقیت و بنیان اقتصاد مقاومتی دانش بنیان استبه گزارش ایرنا، سیده رضوان حکیم زاده روز پنجشنبه در مراسم پایانی ششمین جشنواره کشوری علمی و پژوهشی جابربن حیان در مشهد افزود: دانش آموزان در جشنواره علمی پژوهشی جابربن حیان خلاقیت و زیستن کودکانه را تجربه می کنند. امید است با تداوم این جشنواره فرصت کودکانه زیستن در فضای مدرسه فراهم شود.
وی ادامه داد: امیدواریم با آزمونهای متعدد و تستهای مختلف فرصت پژوهش و خلاقیت از معلمان و دانش آموزان ابتدایی گرفته نشود و نظام سنتی آموزش و پرورش دستش را از سر کودکی فرزندان ما بردارد.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: از آفتهای این جشنواره تجملی شدن آن است یعنی به جای اینکه به کارهای اصیل فرزندانمان اهمیت دهیم صرفا به سمت تولید کارهای خیلی لوکس برویم. دیده شده در برخی استانها و شهرها تبلیغاتی می شود برای اینکه برخی از بزرگسالان تولیداتی برای جشنواره جابر بسازند و به نام کودکان ارائه دهند. بطور جدی باید از این کار پرهیز کرد.
وی افزود: در ششمین دوره جشنواره جابربن حیان سه میلیون و 300 هزار دانش آموز از سراسر کشور شرکت کردند. در نهایت 194 طرح 198 دانش آموز از 32 استان کشور برگزیده شدند که امروز در مشهد از آنها قدردانی و تجلیل می شود.
معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از سال 1390 به منظور توسعه و تشویق روحیه پژوهشگری در دانش آموزان مقطع ابتدایی جشنواره جابربن حیان را برگزار کرده است. این فعالیت علمی از سطح مدرسه و مناطق آغاز و در نهایت به سطح استانی و ملی ختم می شود. در سطح مدرسه هدف مشارکت دانش آموزان در نمایشگاه مدرسه با در نظر گرفتن هر میزان از سطح توانمندی و علاقه مندی است. نمایشگاههای استانی و کشوری نیز در کنار توجه به مشارکت علمی دانش آموزان اهداف دیگری از جمله رقابت سازنده علمی و انتخاب بهترین پروژه ها را دنبال می کند.
هر ساله پروژه های علمی منتخب دانش آموزان از استانها به بخش نهایی جشنواره جابربن حیان راه یافته و ضمن قدردانی از آثار برگزیده زمینه معرفی آنها به مجامع حرفه ای تولیدی و صنعتی فراهم می شود.
خبرنگار: کامیار اسماعیل پور **انتشار: حسین کریم زاده
1922/1858انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید