جغد شاخدار از مرگ نجات یافترضا عدالت جو روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: این جغد روز گذشته توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شناسایی و پس از مداوای مقدماتی برای درمان بیشتر به اداره کل محیط زیست استان ایلام تحویل داده شد.
وی زیستگاه های استان ایلام و به خصوص ملکشاهی را از مراکز زیست انواع جغد ذکر کرد و گفت: ذهنیت افسانه ای که در مورد جغد و نقش آنان در زندگی انسان وجود دارد، این پرنده را بیشتر در معرض تیر شکارچیان قرار داده است.
وی بدون اشاره به فرد یا افراد عامل زخمی شدن این جغد، به مرتکبان شکار غیرمجاز هشدار داد که با برخورد جدی قانونی مواجه می شوند.
مدیر محیط زیست ملکشاهی از رواج شکار غیرمجاز در این شهرستان به عنوان تهدیدی جدی علیه چرخه زیستگاهی حیات وحش نام برد و افزود: به تازگی چند شکارچی غیرمجاز که اقدام به زنده گیری پرندگان می کردند نیز برخورد و افراد متخلف دستگیر شدند.
زیستگاه های متنوع و بکر گیاهی و جانواری شهرستان ملکشاهی همچون کبیر کوه، ویژدرون، نشاط،دره باجک و جنگل بیوره نیازمند حراست و نگهداری بیشتر از طریق ایجاد پاسگاه های حفاظت زیست محیطی هستند.
ملکشاهی 150 هزار هکتار عرصه طبیعی شامل کوهستان، جنگل و مرتع با شرایط زیستگاهی برجسته دارد که هیچ سطحی از آن تحت مدیریت زیست محیطی نیست.
شهرستان 22 هزار نفری ملکشاهی در 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان ایلام قرار دارد.
یک میلیون و 700 هزار هکتار از گستره 2 میلیون هکتاری استان ایلام عرصه های طبیعی چون رودخانه جنگل، مرتع و بیابان با شرایط زیستگاهی برجسته تشکیل داده است که هفت درصد آنها هم اکنون تحت مدیریت چهارگانه زیست محیطی قرار دارند.
**خبرنگار: روح الله احمدی **انتشار: مجید ملازاده
7179/6034/1772انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید