حضور یکهزار و ٢٠٠ زن در پارلمان های مشورتی زنان خراسان رضویبه گزارش ایرنا، سید جواد حسینی روز پنجشنبه در نشست کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان خراسان رضوی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پارلمان های زنان تا نیمه نخست شهریور ماه در تمام شهرستان های این استان راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه پارلمان مشورتی زنان شهر مشهد ٧٥ عضو دارد، اظهار کرد: ١٠٩ نفر نیز به عنوان نماینده در پارلمان مشورتی استان که نیمه دوم شهریور ماه افتتاح خواهد شد حضور می یابند.
وی گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته ٥٥ طرح توسط تشکل های غیر دولتی در زمینه مبارزه با مواد مخدر و کاهش اعتیاد ارائه شده که بیش از ٤٦ هزار نفر را زیرپوشش قرار می دهد.
حسینی توجه به تشکل های غیردولتی را ضروری دانست و افزود: اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی باید در زمینه روز تشکل های مردمی تلاش بسیار انجام دهد.
وی اظهار کرد: تا پایان سال جاری ١١٦ عضو جوان سمن های مختلف در ستادهای امور ساماندهی جوانان حضور می یابند.
وی استقرار کمپ راهبران جوان در شهر مشهد را ضروری دانست و گفت: امسال سال شکوفایی سمن ها و تشکل های مردم نهاد است و بر همین اساس باید از آنها به صورت ویژه حمایت کرد.
حسینی سلامت، اشتغال و ازدواج جوانان را از جمله اهداف اصلی در حوزه زنان ذکر کرد و افزود: سال گذشته با برنامه ریزی ها و تلاش هایی که صورت گرفت میزان ازدواج در این استان یک درصد افزایش یافت که بر همین اساس باید نهضت ازدواج در استان به صورت جدی پیگیری شود.
وی اظهار کرد: برای دریافت تسهیلات ازدواج که توسط دولت در نظر گرفته شده، ٢٦ هزار متقاضی در این استان ثبت نام کرده اند که با احتساب متقاضیان سال گذشته تاکنون ٣٣ هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده است.
معاون سیاسی امنیتی، اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: تشکل های بانوان خراسان رضوی در سال گذشته ١٣ درصد افزایش یافت و پیش بینی می شود این رقم امسال به ١٥ درصد برسد.
وی با بیان اینکه امید به زندگی در زنان خراسان رضوی از ٧٦ سال به ٨٦ سال رسیده است افزود: بانک اطلاعات زنان خراسان رضوی باید تکمیل شود و هر زنی که در دستگاه های دولتی توان خدمت در پست های کلیدی را دارد باید معرفی شده و از توان وی استفاده گردد.
وی اظهار کرد: کمیسیون اشتغال زنان این استان نیز در نشست اخیر 587 طرح اشتغال را با تسهیلات 280 میلیارد ریال برای ایجاد 2 هزار و 997 فرصت شغلی ویژه زنان تصویب کرده است.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: کاهش رتبه طلاق در خراسان رضوی محصول مشورت گرفتن در تصمیم های مختلف بوده که طی سالهای اخیر به دست آمده است.
حسینی افزود: شعار امسال، تشکیل دست کم یک تشکل در هر روستای 200 خانوار است و توسعه جغرافیایی تشکلها نیز 30 درصد افزایش می یابد و در کنار آن برای هم افزایی بیشتر تشکلهای غیر دولتی هشت شبکه ایجاد شده و با احصای توانمندی 940 تشکل استان نظام نامه تشکلهای غیر دولتی نیز مشخص شده تا ارتباط آنها با بخش دولتی به نحو موثری برقرار شود.
وی برنامه های اجرا شده در راستای انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٧ را بسیار ارزشمند دانست و اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تلاش بسیار در این زمینه انجام داد که باید به صورت ویژه قدردانی شود.
وی گفت: از ١٧٥ برنامه بین المللی پیش بینی شده در این زمینه بیش از ٨٠ برنامه اجرایی شده است.
در این نشست طرح شبکه فعالان ازدواج کشور (زوج ایرانی) با محوریت حمایت از برنامه های حوزه زنان و خانواده و برنامه محوری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی در زمینه تشکل های غیر دولتی به بحث و بررسی گذاشته شد.
7498 / 6053 خبرنگار: توحید آرش نیا ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید