حل مشکلات بافت فرسوده اطراف حرم حضرت معصومه نیازمند هم افزایی مسئولان استبه گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، سید مهدی صادقی در جلسه شورای سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با تاکید بر اولویت بندی چند طرح مهم اطراف حرم مطهر افزود: این طرح ها باید با اولویت مرکزیت حرم کریمه اهل بیت(س) مشخص شود.
محسن بهشتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم نیز در این جلسه با اشاره به 10 طرح اولویت دار در اطراف حرم مطهر و تصویب آنها اظهار داشت: 2 طرح ساماندهی میدان آستانه و سکونت گاه های بافت فرسوده اطراف حرم و آزادسازی2 هکتار زمین میدان تره بار در میدان مطهری از اولویت های سال 96 است.
طرح جامع توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در افق 1420 که شامل فضاهای زیارتی، خدماتی و پشتیبانی زائران و مجاوران حضرت معصومه(س) می شود، مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس مصوبات کمیسیون ماده پنج استان قم، عمده طرح توسعه حرم مطهر حضرت معصومه(س) در ضلع جنوبی حد فاصل خیابان شبستان تا مدرسه حجتیه، در ضلع شرقی تا تقاطع عمار یاسر و در ضلع غربی، به موازات توسعه حرم مطهر، از پل علیخانی تا پل حجتیه، فضای باز رودخانه پوشیده شده و مانند صحن جوادالائمه(ع) در اختیار زائران قرار می گیرد.
همچنین اجرای طرح توسعه ضلع شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س) در محدوده‌ای به مساحت 29 هزار متر مربع و زیربنای 50 هزار متر مربع از سال 1387 آغاز شده است.
این طرح با هدف تامین فضای سرپوشیده مورد نیاز حرم، ساماندهی و پیاده راه سازی محور خیابان ارم، ایجاد سازمان فضایی آراسته و کارآمد در مجاورت شرقی، ساماندهی شبکه تردد و دسترسی‌های شرقی و انتقال و جا به جایی واحدهای تجاری در حال اجرا است.
فضاهای طراحی شده شامل شبستان با زیربنای هشت هزار و 100 مترمربع، صحن با زیربنای هشت هزار و 900 مترمربع، فضاهای سر پوشیده ورودی شبستان، رواق‌ها و راهروهای ارتباطی با زیربنای هشت هزار و 300 مترمربع و کتابخانه با زیربنای 11هزار و 200 مترمربع در چهار طبقه است.
میدان مطهری قم در هسته مرکزی شهر قم قرار دارد که بازار تره بار در بخشی از این میدان فعال است.
وی با تاکید به ضرورت تلاش برای استفاده از همه ظرفیت های دولتی برای اجرای این 2 طرح گفت: کلیت طرح های دیگر نیز تصویب شده است که در جلسات آینده برآورد هزینه انجام خواهد شد.
10 طرح بهسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) در جلسه شورای سازمان نوسازی و بهسازی اطراف حرم کریمه اهل بیت با حضور تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) و استاندار قم به تصویب رسید.
در حال حاضر یک هزار و 800 هکتار بافت فرسوده در مناطق مختلف قم وجود دارد.
/8138/ 1175 تنظیم کننده: فرزانه پیری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید