خشکسالی تولید علوفه در مراتع خراسان شمالی را 20درصد کاهش داده استمحمدرضا قلی پور روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این اداره کل برای جبران بخشی از خسارت ناشی از خشکسالی و به منظور کاهش هزینه پرورش دام، نهاده دامی برای تغذیه دستی در اختیار خانواده های عشایری قرار می دهد.
وی افزود: انتظار این است که اداره کل مدیریت بحران استانداری و دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط در استان برای جبران خسارت های وارده به خانواده های عشایری کمک کنند.
قلی پور گفت: برای جبران کمبود علوفه در استان طی سال گذشته بیش از 30 هزار تن نهاده های دامی از قبیل جو، سبوس و کنسانتره توسط تشکل های عشایری تهیه شد که بخشی از این حمایت ها به صورت یارانه ای و بخشی مدت دار بوده است.
وی با تاکید بر اینکه خشکسالی طی سال های گذشته استان را درگیر کرده و هر ساله تشدید شده است اظهار کرد: برای کاهش هزینه تولید عشایر و جلوگیری از فروش بره های نارس، طرحی به عنوان زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر در حال اجرا است.
وی هدف از اجرای طرح مزبور را کاهش هزینه تولید، افزایش وزن روزانه دام و کاهش طول دوره پرواربندی عنوان کرد و گفت: عشایر به صورت سنتی بین 120 تا 150 روز دام را برای بهره وری مطلوب و عرضه به بازار، نگهداری می کردند و متحمل پرداخت هزینه های بسیار بودند اما با اجرای این طرح طول دوره پرواربندی به 80 روز رسیده است.
مدیر کل امور عشایر خراسان شمالی توضیح داد: در اجرای این طرح، افزایش وزن بره ها در دوره نگهداری روزانه به طور میانگین به 380 تا 400 گرم رسیده که این رقم در پروار بندی سنتی بین 150 تا 200 گرم بوده است.
قلی پور درباره خرید نهاده های دامی در سال جاری اظهار کرد: تاکنون بیش از 10 هزار تن نهاده دامی توسط اتحادیه و تشکل های عشایری خریداری و در انبارها ذخیره شده است که به مرور زمان و با توجه به نیاز خانواده عشایر، با قیمت مناسب و یا به صورت نسیه در اختیارشان قرار داده می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشترین زمان مصرف علوفه در فصل زمستان است، پیش بینی می شود که تا پایان سال این رقم به بیش از 45 هزار تن برسد.
در خراسان شمالی 30 هزار و 300 نفر جمعیت عشایردر قالب پنج هزارو 350 خانوار با 750 هزارراس دام زندگی می کنند.
یک اتحادیه و چهارتشکل عشایری نیز در خراسان شمالی به خانواده های عشایر خدمات ارائه می دهند.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید