خطر انقراض کرکس مصری وبالابان درخراسان شمالیبهروز جعفری روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا و بدون اشاره به تعداد این گونه از پرندگان در خراسان شمالی اظهار کرد: زیستگاه کرکس مصری و بالابان در ارتفاعات شمالی و مرکزی این استان قرار دارد.
وی گفت: همچنین عقاب شاهی ، هوبره و میش مرغ جزو گونه های آسیب پذیر پرندگان در این استان واقع در شمال شرق کشور هستند.
جعفری تغذیه از لاشه های مسموم، محدود شدن زیستگاه ها و صید غیر مجاز را از جمله عوامل مهم در کاهش جمعیت این پرندگان عنوان کرد.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: اطلاع رسانی ازطریق رسانه های عمومی برای بالابردن آگاهی مردم، گشت های کنترلی برای جلوگیری از تخلفات شکار، برگزاری کلاس های آموزشی در روستاها و شهرهای واقع در حاشیه زیستگاه های حساس و ارتقای سطح مدیریتی مناطق آزاد استان از جمله اقدامات برای حفاظت از این گونه پرندگان است.
در خراسان شمالی 56 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور ، 150 گونه پرنده از 532 گونه موجود، 68 خزنده از 228 گونه ، چهار گونه دوزیست از 20 گونه و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، پلنگ، بالابان، و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
7186/6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید