نماینده موافق: بهبود وضعیت تولید مسکن نیازمند همکاری فرابخشی استرحیم زارع روز پنجشنبه در سومین روز رسیدگی به صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه دوازدهم در موافقت با «عباس آخوندی» وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهار داشت: نقش این وزارتخانه در سیاست گذاری توسعه و تولید مسکن 60 تا 70 درصد است اما در اجرا این وزارتخانه شاید پنج درصد نقش ندارد.
وی افزود: باید مجموعه ای از عوامل دست به دست هم بدهند تا تولید مسکن رونق بگیرد که می توان به نقش آفرینی سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، نظام بانکی، بانک مرکزی و وزارت تعاون در این زمینه اشاره کرد.
وی افزود: وقتی نگاه سیستمی نباشد، همه مشکلات این بخش به گردن وزارت راه و شهرسازی می افتد در حالی که شرایط مثل زمانی است که خودرویی فرمان نداشته باشد.
زارع با مقایسه عملکرد چهارساله آخوندی در حوزه مسکن مهر با قبل از آن اظهار داشت: ساخت مسکن مهر از سال 86 شروع شد، در 6 سال قبل از دولت یازدهم 48 هزار میلیارد تومان منابع بانکی برای این کار در اختیار راه و شهرسازی قرار گرفت اما در دوره چهارساله وزارت آخوندی 7 هزار و 500 میلیارد تومان تخصیص یافت یعنی یک هفتم منابع قبل به مسکن مهر رسید.
وی با بیان اینکه البته یک سال قبل از آغاز دولت یازدهم ارزش پول ملی یکباره یک سوم شد، ادامه داد: اگر منابعی که در 6 سال قبل از دولت یازدهم را به ارزش امروز حساب کنیم، حدود 35 میلیارد دلار می شود اما در دوران آخوندی دو میلیارد دلار برای مسکن مهر اختصاص دادیم که از 2 میلیون و 200 هزار مسکن مهر 50 درصد قبل از دوره وی به بهره برداری رسیده بود و بقیه در دوره یازدهم در حال تکمیل است.
وی گفت: وقتی ورودی منابع به طرح مسکن مهر به یک هفتم کاهش یافته است، دیگر نمی شود عملکردها را مقایسه کرد.
زارع با یادآوری اینکه در کشورهای توسعه یافته 80 درصد هزینه مسکن از محل تسهیلات تامین می شود، گفت: امروز مجموعه نظام بانکی تامین کننده اصلی این منابع است که رقمی برای تامین بیشتر مسکن ندارد.
نماینده مردم آباده در مجلس تاکید کرد: برای رونق بخشیدن به حوزه مسکن ابتدا باید خود رییس جمهوری دست به کار شود و بین نهادهای مختلف و درگیر با این عرصه یک همسویی ایجاد کند.
زارع در ادامه حوزه حمل و نقل را کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور توصیف کرد و گفت: حمل و نقل نقش زیربنایی رشد کشور و حلقه واسط میان فعالیت های مختلف اقتصادی است.
وی از ایران به عنوان کشوری با شبکه گسترده راهها یاد کرد و اظهار داشت: در دوره آخوندی 30 هزار میلیارد تومان بودجه برای امور زیربنایی، راهداری و راهسازی اختصاص یافت و 10 هزار میلیارد تومان نیز کار انجام شده که مطالبات آن بر گردن وزارت راه و شهرسازی است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: این وزارتخانه 163 هزار میلیارد تومان برای پروژه هایی که همه ما در حوزه های انتخابیه خود می خواهیم اجرا شود، نیاز دارد در حالی که در سال گذشته یک بیستم این مبلغ یعنی فقط هشت هزار میلیارد تومان اختصاص یافت.
زارع در ادامه به موضوع خرید هواپیما اشاره کرد و گفت: در دوره آخوندی قرارداد خرید 200 فروند هواپیما در کلاس جهانی شامل 100 فروند هواپیمای ایرباس، 80 فروند بویینگ و 20 فروند از شرکت «ای تی آر» ایتالیا تامین شد که مجموع ارزش آن 33 میلیارد دلار است.
وی به حضور بخش خصوصی در اجرای پروژه های حمل و نقل در بندر چابهار، مشهد و زاهدان اشاره کرد و گفت: در این مدت 6 هزار و 580 کلیومتر انواع راه ها و زیرساخت های جاده ای 5850 کیلومتر راه روستایی ساخته شده که تنها هزار کلیومتر در استان هرمزگان بوده است.
زارع تاکید کرد: در دولت یازدهم میزان حمل بار در شبکه ریلی از 30 به 40 میلیون تن رسید که افزایش 33 درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: همچنین میزان جابجایی مسافر درحوزه ریلی از 2 به 7 میلیون نفر رسیده که رشد 350 درصدی را نشان می دهد.
به گفته این نماینده مجلس، در دولت یازدهم پتانسیل شبکه حمل و نقل ریلی کشور برای حمل بار به 90 میلیون تن و جابه جایی مسافر 20 میلیون نفر افزایش یافته است.
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، دارای دکترای اقتصاد سیاسی از کالج رویال هالووی لندن است؛ وی تصدی معاونت سیاسی وزیر کشور در دوره وزارت حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناطق‌ نوری و وزیر مسکن و شهرسازی دولت دوم آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی را در کارنامه دارد.
عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی، مسئولیت پشتیبانی از جبهه های جنگ حق علیه باطل، دبیر شورای عالی امنیت ملی، ریاست ستاد مرزها، ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از دیگر سوابق اجرایی عباس آخوندی در دولت های گذشته است.
افزایش سهم ترانزیت و ارتقای نقش بین المللی سیستم حمل‌ونقل کشور و دستیابی به 10.5 میلیون تن جابجایی بار ترانزیت غیر نفتی (مجموعا حدود 17.7 میلیون تن) در جهت تحقق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مشروط به رفع موانع فراسازمانی از برنامه های عباس آخوندی در وزارت راه وشهرسازی در دولت دوازدهم است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**2025**خبرنگار: لیلا جودی انتشاردهنده:علی خورسندیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید