همکاری کشاورزان املش در نصب تاسیسات آبیاری تحت فشاربه گزارش ایرنا، مسعود امیر بنده ای در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت :مرحله اول پروژه تاسیسات آبیاری تحت فشار باغهای فندق کلامرود املش باصرف حدود7میلیاردریال اعتبار تا هفته دولت به بهره برداری می رسد.
وی تصریح کرد: 85 درصد اعتباراین طرح از سوی دولت تأمین و15 درصد باقی مانده توسط کشاورزان نه با پرداخت پول بلکه با انجام کار یدی و لوله گذاری و…تأمین می شود.
امیربنده ای افزود:با اجرای پروڑه سلس کوه که شامل جاده دسترسی ،خط انتقال آب وذخیره آب است با قراردادی که با قرارگاه خاتم انجام گرفته هم اکنون جاده دسترسی انجام شده ،انتقال آب را جهادکشاورزی متقبل شده و بخش ذخیره آب به عهده قرارگاه خاتم است.
به گفته وی با انجام این پروڑه علاوه برتضمین آب کشاورزی 400هکتار باغهای فندق ،400هکتار دیگر از باغهای فندق رهاشده این منطقه به چرخه تولید پیوسته و احیاء خواهدشد و باغهای فندق شهرستان املش از یکهزار و780هکتار به 2هزار و200 هکتار باغ فندق افزایش پیدا خواهد کرد.
وی اعتبار پروژه سلسکوه املش را4هزارمیلیارد تومان با خط انتقال 4.6 کیلومترعنوان کرد.
*کشت درختان مثمر در اراضی شیب دار
مدیرجهادکشاورزی املش اظهارداشت: طرح دیگری که دردست انجام داریم کشت درختان مثمر از جمله:گیلاس، آلبالو، زردآلو در اراضی شیب دار منطقه سمام و کجید از بخش رانکوه است که تاکنون 560 هکتار آن توسط کشاورزان املشی ثبت نام شد.
وی پروڑه های شاخص در منطقه جلگه ای املش را طرح لاینینگ انهار مزارع شالیزاری املش عنوان و خاطرنشان کرد: تاکنون در8 روستا به طول 8کیلومتر اجرا شده است .
وی افزود:این طرح در 2هزار و450هکتار از مزارع شالیزاری املش اجرایی شده و مابقی مزارع به علت مشکلات اعتباری باید از راههای دیگر حل شود.
امیربنده ای تأمین آب کشاورزی ومدیریت آب را از دیگر مسائل مهم درجلگه دانست.
وی بااشاره به مشکل لایروبی85 استخر وآب بندان دراملش گفت:فعلا این استخرها وآب بندانها متولی مشخصی ندارد درحالیکه چندتا از این استخرها قدمتی چندین ساله دارند ولی با همه این توضیحات لایروبی 5روستا را در دستور کار داریم.
وی با بیان این که در مجموع برای 5 استخر روستاهای چهارده، چمنستان،اشکیت،نرکه علیا وزربیجار به 5 میلیارد تومان اعتبارنیاز می باشد افزود: لایروبی استخر زربیجار املش را شروع کرده ایم.
امیر بنده ای درخاتمه سخنانش افزود:انعکاس اخبار مختلف از سوی خبرنگاران در بخش کشاورزی املش باعث شده تا نگاههای استانی متوجه عملکردها و فعالیتهای این نهاد در املش شود.
شهرستان املش با 3 هزار و 500 هکتار شالیزار،5 هزار و 200هکتار باغ چای،یکهزار و780هکتار باغ فندق ،حدود4 هزار و500هکتارباغ مرکبات در75کیلومتری شرق مرکزگیلان واقع شده است.
خبرنگار: جهانی **انتشار دهنده : بابایی
7291/6030انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید