پیوند میان دانشگاه و صنعت رونق اقتصادی کشور را رقم می زندبه گزارش ایرنا آیت الله عباسعلی سلیمانی روز دوشنبه در همایش ملی دانشگاه کارآفرین، تعامل با صنعت و جامعه که در سرسرای امام رضا(ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد اظهار داشت: کشورهایی که از صنعت نیکو و زیبا برخوردار باشند بالاترین ذخایر را دارند.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان افزود: دین اسلام بالاترین ذخایر یک کشور را صنعت آن جامعه می داند.
امام جمعه زاهدان بیان کرد: هرگاه دانشگاه رابطه اش با صنعت را افزایش داد کشور از بالاترین ذخایر برخوردار شد.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: چنانچه سراسر یک کشور معادن و ذخائر مختلف باشد و زیر خاک بماند آن کشور ناتوان است، بنابراین باید دانشگاهها ظرفیت های فراوان موجود کشور را به شکوفایی برسانند.
آیت الله سلیمانی گفت: پربهره ترین سرمایه ها در یک جامعه انتخاب درست صنایع است.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با ارزش ترین صنایع، کامل ترین صنعت در یک کشور است.
امام جمعه زاهدان بیان کرد: شرافت و عظمت یک کشور در گرو داشتن صنایع بیشتر است.
عضو خبرگان رهبری افزود: به برکت انقلاب اسلامی دانشگاههای مختلفی در کشور ایجاد شد اما باید دید که دستاوردهای این دانشگاهها کجاست.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: پیوند میان دانشگاه و صنعت شکوفایی و رونق اقتصادی را در کشور ایجاد می کند و باید در این زمینه گامهای موثرتری برداشت.

**رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران نیز در این همایش گفت: کارآفرینی های فرصت گرا(کارآفرینی های تثبیت شده) در کشور در حال افزایش است و کارآفرینان با انگیزه بیشتری در این زمینه فعالیت می کنند.
محمد رضا زالی اظهار داشت: دانشگاهها باید به سمت و سوی کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای نوین برای فراهم کردن فرصت های اشتغال در جامعه پیش بروند.
وی بیان کرد: کارآفرینی به 2 بخش تقسیم می شود؛ کارآفرینی فرصت گرا و کار آفرینی اجباری که خوشبختانه کار آفرینی فرصت گرا در کشور رو به افزایش است.
وی افزود: کارآفرینی که بیش از 42 ماه فعالیت داشته باشد تبدیل به کسب و کار ثابت یعنی کارآفرینی فرصت گرا می شود.
وی تصریح کرد: با ایجاد کسب و کارهای فرصت گرا در جامعه می توان میزان بیکاری را تا حدود زیادی کاهش داد.
رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: کار آفرینی به طور معمول در میان سنین 20 تا 25 سال مشاهده می شود.
زالی اظهار داشت: کسب و کارهای نوین به هر تعداد در جامعه افزایش یابد میزان بیکاری به طور چشمگیری در جامعه کاهش پیدا می کند بنابراین دانشگاهها ایجاد فضای کسب و کارهای نوین را از اولویت های مهم خودشان قرار دهند.
وی افزود: تهی شدن جامعه از کارآفرین از مهمترین نگرانی های تمامی کشورهای جهان است.
وی با بیان اینکه کارآفرینی رشته علمی جدیدی است اظهار داشت: توسعه کشور مدیون انسان هایی است که با راه اندازی شرکت های نوآور و خلاق در تولید ناخالص داخلی نقش آفرینی می کنند.
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این همایش گفت: توسعه دانش های نوین به سرعت جای خودش را در میان مردم به خوبی باز کرده است.
علیرضا بندانی اظهار داشت: شرایطی ایجاد شده که علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان به یک گفتمان در سطح جامعه تبدیل شده است.
وی بیان کرد: راهکارهای تولید ثروت از علم، امروزه مبنای سیاست گذاری های سیاستمداران در کشورها شده است.
وی افزود: دانشگاه کارآفرین براساس توانمندی تخصصی خود نهادهای کارآفرین را در جامعه ایجاد می کند.
وی تصریح کرد: دانشگاهها خودشان را با ماموریت های جدید از جمله ایجاد فضای کسب و کارهای نوین آشنا کرده تا بتوانند در جامعه ایجاد شغل کنند.
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: این دانشگاه متناسب با نیازمندی ها، تغییرات ملی و بین المللی و ماموریت ها، راهبردهای جدیدی در زمینه فعالیت های خودش در ایجاد کسب و کارهای نوین بکار گرفته است.
دکتر بندانی اظهار اشت: هدف دانشگاه سیستان و بلوچستان برقراری ارتباط نزدیک با جامعه و صنعت است تا بتواند به نیازهای جدید پاسخگو باشد.
دبیر همایش ملی دانشگاه کارآفرین، تعامل با صنعت و جامعه نیز گفت: این همایش با هدف برجسته ساختن دستاوردها، اهداف و برنامه های دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان یک دانشگاه کارآفرین برگزار شد.
مهدی زیوردار اظهار داشت: واکاوی راهبردهای دانشگاه سیستان و بلوچستان در تعامل و پاسخگویی به مسائل صنعت و جامعه، از جمله محورهای اصلی این همایش است.
وی بیان کرد: برای بهبود فضای اشتغال در کشور باید به سراغ ایجاد فضای کسب و کارهای نوین رفت.
وی افزود: حوزه فناوری پیشرفته بهترین عرصه برای نقش آفرینی دانشگاههای کشور است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: منابع و استعداد های مختلفی در کشور وجود دارد که باید برای ایجاد اشتغال در حوزه ی کسب و کارهای نوین به آن پرداخت.
درمحمد کردی تمندانی اظهار داشت: رسالت دانشگاه سیستان و بلوچستان بهره گیری از نخبگان علمی، اساتید و دانشجویان خلاق در زمینه ارتقای کسب و کارهای نوین در این استان است.
وی بیان کرد: دنیای امروز به دنبال ایجاد کسب و کارهای نوین است و دانشگاهها باید در این زمینه گامهای موثری بردارند.
وی افزود: دانشگاهها در زمینه ایجاد فضای کسب و کارهای نوین باید جلوتر از جامعه حرکت کنند.
وی تصریح کرد: دانشگاههای تخصصی باید زیرساخت کسب و کارهای نوین را تقویت کنند.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: ارتباط صنعت به خوبی در دانشگاهها شکل گرفته است.
کردی تمندانی اظهار داشت: دانشگاه سیستان و بلوچستان در تلاش است تا زیرساخت های کسب و کارهای نوین را در این استان ارتقا دهد.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل (کارخانه سیمان سیستان) نیز در این همایش گفت: میان دانشگاه و صنعت باید ارتباط بیشتری برای ایجاد فضای کسب و کار در جامعه به وجود آید.
محمدرضا احسانفر اظهار داشت: یک کارآفرین موفق باید بتواند ارزش افزوده بر روی محصول ایجاد کند.
وی بیان کرد: بهره وری مناسب از نیروی کار به منظور ارتقای فضای کسب و کار باید مورد توجه باشد.
وی افزود: دانشگاه در زمینه ایجاد کسب و کارهای نوین ورود جدی تری داشته باشد.
این همایش امروز بکار خود پایان می دهد.
3213**6081 خبرنگار: اکبر نوری ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید