کلیه در صدر پیوند عضو در کشوردکتر سعید کاظمینی روز دوشنبه در آیین آغاز به کار نخستین دوره آموزشی تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی در یزد افزود: گرچه پیوند این عضو در سال های گذشته افزایش داشته است اما هنوز تعداد زیادی بیماران دیالیزی در نوبت پیوند هستند.
وی با اشاره به اینکه نخستین پیوند کلیه در کشور سال 1347هجری شمسی صورت گرفت یادآور شد: در سال 63 نخستین بخش این پیوند تاسیس شد و اکنون تعداد بخش های پیوند کلیه به 30 مرکز رسیده است.
رئیس مرکز مدیریت پیوند عضو وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه پیوند کلیه یکی از باسابقه ترین فعالیت های پیوند عضو در ایران است، اضافه کرد: از سال 47 تاکنون افزون بر 44 هزار و 497 مورد پیوند کلیه انجام شده که 2 هزار و 477 مورد آن مربوط به سال گذشته است.
کاظمینی تصریح کرد: در 2 سال گذشته افزون بر 60 درصد بیماران نیازمند پیوند کلیه که کمتر از 18 ماه در لیست انتظار بودند پیوند شدند.
رئیس مرکز مدیریت پیوند عضو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، میانگین مدت زمان انتظار برای پیوند کلیه را 12 تا 18 ماه بیان کرد.
وی در ادامه همچنین افزود: قدمت اولین پیوند قرنیه کشور به سال 1314 برمی گردد و تاکنون افزون بر 50 هزار مورد پیوند در این زمینه با موفقیت انجام شده است.
نخستین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی یزد با حضور جمعی از گروه های پزشکی شامل بیهوشی، جراحان مغز و اعصاب، متخصصان داخلی و اعصاب، ،پرستاران آی سی یو، کارکنان اتاق عمل و مدیران بیمارستان های دولتی و خصوصی استان در سالن همایش های باقر العلوم یزد آغاز شد و به مدت 6 روز ادامه دارد.
شرکت کنندگان این دوره، آموزش های لازم را در خصوص روند اهدای عضو فرا می گیرند.
در سالجاری 17 مورد اهدای عضو در استان یزد که یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت دارد، انجام شده است.
به گفته پزشکان، اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده ، کلیه ها و برخی بافت های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب است.
2088/2047* خبرنگار:کبری دانشی**انتشار: عباسقلی اشکورجیریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید