۵۰ درصد مردم استان مرکزی احساس تنهایی می کنندبه گزارش ایرنا، غلامرضا فتح آبادی عصر روز یکشنبه در آیین تجلیل از پیشکسوتان و فعالان رسانه ای عرصه سازمان های مردم نهاد و به مناسبت سالروز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی افزود: سه شعار مشارکت محوری، عدالت جویی و شهروند محوری به عنوان اصول مهم در تصمیم سازی حوزه اجتماعی ملاک است و تشکل های مردم نهاد در تحقق این اهداف نقش کلیدی دارند.
وی بیان کرد: در پژوهشی که در دولت تدبیر و امید در وضعیت شاخص های اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه انجام شد، ۴۱ درصد مردم، حال خوش و بش و گفتگو با مردم را ندارندو ۴۸ درصد مردم استان معتقدند گذشتگان خوشبخت تر بوده اند و ۴۰ درصد بر این باورند نسل آینده وضعیت بدتری از حال خواهد داشت.
وی ادامه داد: در نتایج این پژوهش گذشت از نگاه ۱۲ درصد مردم استان در رده پایینی قرار دارد و تنها ۱۰ و هشت دهم درصد از مردم استان به کمک کردن به دیگران اعتقاد داشتند.
فتح آبادی خاطرنشان کرد: احترام به حقوق یکدیگر ۲۱ درصد، توجه به حرمت و آبروی یکدیگر ۲۲ درصد و خیر و موفقیت برای یکدیگر خواستن با میزان ۲۰ درصد از دیگر ارقام و مولفه هایی بود که در نتایج این تحقیق گواه رفتارشناسی اجتماعی مردم استان است و صاحبان فن باید برای بهبود مولفه های مذکور راهکارهای کاربردی و اثرگذار ارائه دهند.
مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری استان مرکزی گفت: در این پژوهش ۵۱ درصد مردم استان معتقد بودند تجمل گرایی در بین افراد وجود دارد و همچنین این تحقیق نشان می دهد ۵۰ درصد مردم معتقدند وضعیت اقتصادی جامعه در آینده بدتر می شود.
فتح آبادی تصریح کرد: در مقوله فعل و انفعالات اجتماعی نیز این تحقیق نشان می دهد ۴۰ درصد مردم استان به یکدیگر هدیه نمی دهند در صورتی که این مهم موجب تقویت پیوندهای اجتماعی می شود.
فتح آبادی عنوان کرد: در بخش دیگری از نتایج این تحقیق ۷۱ درصد مردم معتقد بودندند در یک ماه به عنوان شاخص به هیچ موسسه ای کمک مالی انجام ندادند و ۵۰ درصد نیز هیچ کمک مالی و معنوی به افراد نیازمند ناآشنا در بازه زمانی یک ماه نداشتندکه این مهم هشداری در کاهش حس همنوع دوستی است و باید ترمیم شود.
وی، اعتماد را باعث روان سازی حرکت توسعه عنوان کرد و گفت: در این تحقیق مذکور اعتماد بین اعضای خانواده ۸۵ درصد وجود داشت اما هنگامی که این شاخص مهم به خارج از منزل راه پیدا می کند به ۳۸ درصد کاهش پیدا می یابد.
مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری استان مرکزی افزود: در بحث نظم اجتماعی تنها هفت و هفت دهم درصد مردم استان به حفظ نظم اجتماعی اعتقاد داشتند و در مقابل ۷۶ درصد از جامعه هدف این تحقیق اصلاح و یا تغییر اساسی وضعیت را خواستار هستند.
فتح آبادی ادامه داد: در استان مرکزی بر اساس آخرین آمار اطلاعاتی بیش از ۴۰۰ سازمان مردم نهاد وجود داردکه ۶۱ فقره از این تشکل ها در دهه اخیر ایجاد شده اند.
وی بیان کرد: در استان مرکزی میانگین مشارکت اجتماعی از متوسط کشوری بالاتر است و سالانه به طور میانگین ۱۹ سمن با رویکرد ملی در استان مرکزی شکل گرفته است.
مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: در گذشته اغلب سمن های استان مرکزی در زمینه سلامت و خیران فعالیت می کردند اما امروز رویکرد آن ها متنوع شده و در حوزه های دیگر مانند گردشگری، میراث فرهنگی و آسیب های اجتماعی نیز بسط یافته اند.
فتح آبادی افزود: بیش از ۳۰۰ دواطلب دراین استان نقش بازرسی از فعالیت سمن ها را برعهده دارند.
دبیر شورای مرکزی خانه سازمان های مردم نهاد نیز در این نشست افزود: هنگامی که سمن ها و دستگاه های اجرایی دولت با یکدیگر به تفاهم برسند نتیجه آن حل معضلات استانی است.
محمدحسین محمدی بیان کرد: فعالیت سمن ها در عرصه اجتماعی موجب شده امروز شاهد ترمیم بسیاری از زخم های ناشی از آسیب ها و معضلات اجتماعی در جامعه باشیم و باید این رویه روز به روز با اهداف تخصصی گسترده شود.
وی خاطرنشان کرد: محدودیت اعتبار و امکانات در حوزه سلامت نیز اجازه نمی دهد که دولت به تنهایی خدمات کامل و جامع ارائه دهد و همکاری خانه سازمان های مردم نهاد با دولت موجب شده است اتفاقات کاربردی و مناسب در این زمینه رخ دهد.
در استان مرکزی به ازای هر چهار هزار و ۲۸۰ نفر یک سمن وجود دارد و در مجموع ۱۰ هزار نفر از مردم استان مرکزی تحت پوشش خانه سازمان مردم نهاد هستند.
۷۱۱۴/۶۰۱۳ خبرنگار: شیما کریمی***انتشاردهنده: مژگان حیدریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید